Music Program (see activities below)

Friday 17th

6.30pm-7.15pm    Opening Ceremony/ Djirri Djirri Dance Company

7.15-8pm             Labyrinth Walk Opening Ceremony

8.00-9.15             Esme with love and Squalor and friends.

9.30-10pm            Moving Landscapes

10- 11pm               Funk band

11pm-12am           Blunderbuss

12pm- 1am               DJ O-ring

 

Saturday 18th

11am-12pm –  Storytelling and Poetry

12pm-12.45pm  – Soul Dance

1.30 – 2.15pm     – Phoebe like the Moon

3pm -4pm           – Mal Webb workshop

4.30 -5.30           – Little Giants

6pm -7.00pm     – Orpheous- Simon Oats

  1. 15- 8pm      -Lily and King

7.15-8.15pm         -Bhakti Sunet- with Gauri Ma

8.30-10pm           – 8 Foot Felix-

10.30- 11.30pm   Ganga Giri- and Laura entwined

11.30pm- 12.15am     Esquir3

12.15-1am     DJ Wonderfeel

Sunday 19th

10am-11am   Nia- Michelle Redman,

11am-11.45am   Murray Goodchild and Vicki Basdeo

12pm- 1pm    Mal Webb & Kylie Morrigan

1.30 -2.30pm      Kofi Kunkpe with Afro Diaspora

2.45-3.30pm  Tap Dancers- Grant Swift and Sons

3.30pm-4pm  Closing Ceremony with Kofi Kunkpe

 


Activities Program

Friday 17th

 

8-9pm         Intuitive Singing Circle The Sabda Experience-Octagon- withTikal

9.30- 10.30 -ESTEEM Film Octagon- – Peter Charles Downey 15+

Saturday 18th

Leathercraft workshop – all day

Peace Farm Mandala- all day

Sharni’s kids activity: Create your own superhero! – all day

Lily Pilly Green Performance for kids- whenever

9am – Tour of Moora Moora- Sarah

9am Qi Gong- Fairy Garden Paul Bedson

10am– Yoga- Stage Melissa Shemanna

10am Beat Boxing- all ages with Tom- on Octagon Deck

11am– Kids activities ‘Seriously Fun Games’ on the Green

11am- 11.45am: Skills for Living in Community- Peter Cock

12pm-   Tour of Moora Moora- Peter Cock

12-2.30 Nature Play by Earth School Kids

12.15- 12.45pm Financing Communities Mark Snell

2.15-3pm Solar Talk and Tour- Glen

2.30pm– kids activity- ‘Seriously Fun Games’- on the Green

3pm Dutchies Macrame Workshop- Craft tent

3pm- Kids Activity ‘Fun and Fashion’ on the Green

3.45-4.30-: : Peace Farm and Commonground Communities- Octagon

4pm-4.30pm – Tour of Moora Moora- Sandra

4-4.45 pm Fermented Foods with Maia- Old Café

 

Sunday

9am- 10am Tour of Moora Moora- Mark Snell

10am– Nature Play by Earth school kids.

10am – 10.45 am Deep Sound Journey with Tikal Octagon

11-11.45 : Moora Moora & Murundaka Communities

11.30am-12.30pm: Solar Talk and Tour- Glen Morris

12pm– Beat Boxing with Tom on Octagon Deck.

1pm– kids activity ‘Seriously Fun Games’ on the grass

1pm Tour of Moora Moora- Cinnamon

1pm-1.30 -Using your moon astrological sign to better understand yourself- on grass with Zephlyn

Lodge dining room will be an art exhibition ongoing.

 

 

 

 

ALL TOURS WILL LEAVE FROM INFORMATION DESK